Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zemljište vrijedno 7.000.000 prodavali bez znanja vlasnika * Izabrani ljekari nezakonito davali bolovanja * Ljubišu Krgovića proglasili za ambasadora * Za aferu „Telekom” sad krive Mađare * U bijelom 5.000 ljudi * Ulovili mako ajkulu * Zemljište vrijedno 7.000.000 prodavali bez znanja vlasnika
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-07-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jovan Vučurović, funkcioner DF-a:
Simptomatično je da između „istraživačkih’’ NVO ne postoji nikakva koordinacija već se sve svodi na to kako da se što više podiđe šefu režima i njegovim projekcijama.

Vic Dana :)

Kaže otac Perici:
- Perice, daj mi đačku knjižicu!
- Ne mogu, pozajmio sam Jovici da uplaši roditelje!


Pandur zaustavi vozača i kaže:
• Ja tebi četvrti put vičem da ti nešto curi iz kola!
Vozač će na to:
• A ja tebi opet kažem da je ovo cistijerna za pranje puteva!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2015-07-28
Marka i euro Neki koji se sada zalažu za to da Njemačka napusti euro kako bi druge zemlje članice mogle da devalviraju ranije su kritikovali odluku te zemlje da uopšte pristupi monetarnoj uniji
Dan - novi portal
Autor: Vladimir Gligorov


Ašo­ka Mo­di, ko­ji je bio zamjenik di­rek­to­ra is­tra­ži­va­nja u Me­đu­na­rod­nom mo­ne­tar­nom fon­du, a ta­ko­đe i odsjeku za Evro­pu, ka­že ka­ko bi bi­lo bo­lje ka­da bi Nje­mač­ka na­pu­sti­la Evrop­sku mo­ne­tar­nu uni­ju, dok bi dru­ge ze­mlje u njoj osta­le. Za­što?
Jer bi, vje­ru­je on, nje­mač­ka mar­ka zna­čaj­no apre­si­ra­la u od­no­su na euro. Pa bi Nje­mač­ka vi­še uvo­zi­la, a ma­nje iz­vo­zi­la, dok bi bi­lo upra­vo obrat­no u slu­ča­ju pre­o­sta­lih ze­ma­lja ko­je bi ko­ri­sti­le euro. To bi bi­lo isto kao ka­da bi ove po­sled­nje ze­mlje de­val­vi­ra­le, da ima­ju svoj no­vac, u od­no­su na nje­mač­ku mar­ku. Što sa­da ne mo­gu jer ko­ri­ste euro.
To bi se mo­glo po­sti­ći i ta­ko što bi sve dru­ge ze­mlje ko­je ko­ri­ste euro kao svoj no­vac na­pu­sti­le tu mo­ne­tar­nu uni­ju i po­sle for­mi­ra­le no­vu. Za­što, me­đu­tim, one to ne­će da uči­ne? Za­što ne for­mi­ra­ju, re­ci­mo, La­tin­sku nov­ča­nu uni­ju i odvo­je se od one u ko­joj bi vje­ro­vat­no osta­le Nje­mač­ka i Austri­ja i mo­žda Ho­lan­di­ja? Jer da bi­smo mo­gli da oci­je­ni­mo da li je pred­log Ašo­ke Mo­di­ja od ne­ke prak­tič­ne ko­ri­sti, po­treb­no je da zna­mo ko­ji su iz­gle­di da bu­de pri­hva­ćen.
Ili, druk­či­je re­če­no, da bi­smo zna­li ko­li­ka je prak­tič­na vri­jed­nost ne­kog po­li­tič­kog sa­vje­ta, mo­ra­mo da ra­zu­mi­je­mo za­što po­sto­ji, ako po­sto­ji, po­dr­ška upra­vo su­prot­noj po­li­ti­ci. U ovom slu­ča­ju, za­što se či­ni da je ve­ća po­dr­ška po­vrat­ka mar­ki u Nje­mač­koj ne­go što se to­me na­da­ju dru­ge ze­mlje čla­ni­ce Evrop­ske mo­ne­tar­ne uni­je?
Je­dan raz­log je­ste što po­sto­ji isto­ri­jat od­no­sa iz­me­đu pri­vre­da ko­je sa­da ko­ri­ste isti no­vac. Šta je na­uk te isto­ri­je? Da bi se to vi­dje­lo, po­ma­že ovo što ka­že Mo­di. Na­i­me, on vje­ru­je, kao i mno­gi dru­gi, da je euro bio ko­ri­stan Nje­mač­koj jer joj je omo­gu­ćio iz­voz u dru­ge ze­mlje čla­ni­ce mo­ne­tar­ne uni­je po re­al­nom kur­su ko­ji joj je na­klo­njen. Ka­ko je, me­đu­tim, do­šlo do to­ga da je Nje­mač­ka obez­bi­je­di­la tu kon­ku­rent­nost u okvi­ru mo­ne­tar­ne uni­je, da­kle po­što se od­re­kla mar­ke i sop­stve­ne cen­tral­ne ban­ke?
Ne ta­ko – što po­ne­kad ka­žu oni ko­ji ma­nje ra­zu­mi­ju eko­no­mi­ju uje­di­nje­ne Evro­pe od Ašo­ke Mo­di­ja – što je do­šla do tr­ži­šta ko­je joj je u ra­ni­jim uslo­vi­ma bi­lo ma­nje do­stup­no. Za­pra­vo, nje­mač­ke su pri­vred­ne vla­sti oci­je­ni­le da iz­vo­zni sek­tor ne mo­že da se odr­ži na tom tr­ži­štu ako se ne spro­ve­de in­ter­na de­val­va­ci­ja u Nje­mač­koj. Ne­ki ko­ji se sa­da za­la­žu za to da Nje­mač­ka na­pu­sti euro ka­ko bi dru­ge ze­mlje čla­ni­ce mo­gle da de­val­vi­ra­ju ra­ni­je su kri­ti­ko­va­le od­lu­ku te ze­mlje da uop­šte pri­stu­pi mo­ne­tar­noj uni­ji, jer ne mo­že da de­val­vi­ra. I za­i­sta, nje­mač­ka je pri­vre­da pro­šla kroz dug pe­ri­od ni­skih pla­ta i vi­so­ke ne­za­po­sle­no­sti uz stal­ni na­por da se odr­ži fi­skal­na sta­bil­nost i to je bi­lo u vri­je­me ka­da je svi­ma dru­gi­ma išlo do­bro, a ne­ki­ma bo­lje ne­go ika­da pri­je, što će re­ći u pr­voj de­ce­ni­ji ovo­ga vi­je­ka. Pri­vred­ni rast je bio spor, ka­mat­ne sto­pe ve­će ne­go što je to taj rast oprav­da­vao, a sto­pe ne­za­po­sle­no­sti je upor­no bi­la iz­nad 10 od­sto. De­val­va­ci­ja bi bi­la naj­jed­no­stav­ni­je i naj­br­že rje­še­nje, ali to u nov­ča­noj uni­ji ni­je mo­gu­će. Od­no­sno, mo­gu­će je in­ter­no, sma­nje­njem pla­ta ili nji­ho­vim ve­o­ma uspo­re­nim ra­stom i dru­gih tro­ško­va, ko­ji su bar jed­nim di­je­lom zna­či­li sma­nje­nje jav­ne po­tro­šnje usled sma­nje­nih jav­nih pri­ho­da. To je bi­lo vri­je­me ka­da je nje­mač­ki jav­ni dug bio vi­đen kao neo­dr­živ i nje­mač­ke su vla­sti tr­pje­le kri­ti­ku da ne is­pu­nja­va­ju kri­te­ri­je iz Ma­strih­ta.
Usled po­ve­ća­ne kon­ku­rent­no­sti nje­mač­ke pri­vre­de po­ve­ćan je iz­voz, a jed­nim je di­je­lom do to­ga do­šlo i ula­ga­nji­ma u ino­stran­stvo. Na­i­me, ze­mlja ko­ja ula­že u ino­stran­stvo vi­še ne­go kod ku­će, ima da­kle su­fi­cit na fi­nan­sij­skom i ra­ču­nu ka­pi­ta­la, uko­li­ko ne po­ve­ća­va de­vi­zne re­zer­ve, što u nov­ča­noj uni­ji ni­je la­ko iz­vo­dlji­vo, ima­će i su­fi­cit na te­ku­ćem ra­ču­nu bi­lan­sa pla­ća­nja, ili po­jed­no­sta­vlje­no re­če­no ima­će su­fi­cit u spolj­noj tr­go­vi­ni. Ovo po­sled­nje se mo­že iz­ra­zi­ti i ta­ko što će se re­ći da je šted­nja po­ve­ća­na i pre­va­zi­la­zi ula­ga­nja kod ku­će. Da­kle, Nje­mač­ka je po­pra­vi­la kon­ku­rent­nost u od­no­su na dru­ge ze­mlje čla­ni­ce mo­ne­tar­ne uni­je re­la­tiv­nim sma­nje­njem pla­ta i iz­vo­zom ka­pi­ta­la. To je za­što je do­šlo do zna­čaj­nog po­ve­ća­nja su­fi­ci­ta u tr­go­vin­skoj raz­mje­ni sa dru­gim ze­mlja­ma evro zo­ne, ali i sa ostat­kom svi­je­ta.
To ne zna­či da je do­bro da Nje­mač­ka ima ve­li­ki su­fi­cit u spolj­noj tr­go­vi­ni. On, taj su­fi­cit, je i mje­ra od­ri­ca­nja Nje­ma­ca ne sa­mo u vri­je­me ka­da se pla­te ni­su po­ve­ća­va­le a ne­za­po­sle­nost je­ste, ne­go i sa­da. Jer bi sva­ka­ko bla­go­sta­nje ili stan­dard nje­mač­kih gra­đa­na bi­li ve­ći ako bi se do­dat­no po­ve­ća­le pla­te i uvoz ro­be i uslu­ga. Do to­ga će po pri­ro­di stva­ri na je­dan ili na­čin do­ći, sa­mo što ne­vi­dlji­va ru­ka ne ra­di br­zo ili bar ne do­volj­no br­zo da bi se ne­ka­ko us­po­sta­vi­la iz­gu­blje­na rav­no­te­ža.
Ako je nje­mač­ka pri­vre­da do­volj­no flek­si­bil­na, kao što se iz is­ku­stva či­ni da je­ste, tre­ba­lo bi raz­mi­sli­ti i ka­ko bi se po­na­ša­la nje­mač­ka cen­tral­na ban­ka, ako bi se vra­ti­la mar­ka. Iz is­ku­stva zna­mo da je to bi­la vje­ro­vat­no naj­sa­mo­stal­ni­ja cen­tral­na ban­ka ko­li­ko do­pi­re sje­ća­nje, što zna­či da bi ci­je­ne bi­le sta­bil­ni­je ne­go u ostat­ku mo­ne­tar­ne uni­je. Upra­vo zbog to­ga je u ra­ni­jim vre­me­ni­ma mno­go ze­ma­lja ve­zi­va­lo kur­se­ve svo­ga nov­ca za mar­ku, što bi mo­glo da se do­go­di i ako bi se vra­ti­la nje­mač­ka mar­ka. Pa bi se tr­go­vač­ki i fi­nan­sij­ski od­no­si vra­ti­li ta­mo gdje su bi­li pri­je ne­go što je uve­den euro. A to ni­je sta­nje pri­vred­ne sta­bil­no­sti ko­je je osta­lo u do­brom sje­ća­nju mno­gi­ma u Evrop­skoj mo­ne­tar­noj uni­ji.
Za­što da­kle ne­ma pre­vi­še po­bor­ni­ka pre­po­ru­ke Ašo­ke Mo­di­ja (a slič­no je pi­sao i Sti­glic)? Za­to što se ne ci­je­ni da bi bi­lo bo­lje da se sa­da­šnja mo­ne­tar­na uni­ja za­mi­je­ni si­ste­mom fik­snih kur­se­va ve­za­nih za nje­mač­ku mar­ku.
Pe­šča­nik.net

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"